0

Olemme maanantaina 11.4.2016 saaneet koulumme kannalta murheellisen uutisen. Itä-Suomen yliopisto keskittää opettajankoulutuksen Joensuun kampukselle aikaisintaan syyslukukaudesta 2018 alkaen. Savonlinnan kampuksen koulutukset siirtyvät nykyisessä laajuudessaan Joensuuhun.

Opettajankoulutuksen kampusratkaisuun liittyen myös Savonlinnan normaalikoulun toiminnot siirretään osaksi Joensuun normaalikoulua omaksi yksikökseen. Koulumme toiminta jatkuu toistaiseksi nykyisellään. Koulumme oppilaiden siirtymisestä aikanaan kaupungin koululaitoksen alaisuuteen neuvotellaan kevään aikana yhteistyössä Savonlinnan kaupungin kanssa. Asiasta tiedotetaan erikseen huoltajille järjestettävässä vanhempainillassa tämän kevään aikana.

Tarvittaessa voitte olla yhteydessä asiasta lapsenne opettajaan tai allekirjoittaneisiin.

Mikko Ripatti
johtava rehtori
p. 050-540 1016

Heli Lepistö
perusasteen rehtori
p. 050-342 3624

Kommentit on suljettu.